İslama Fobiye Mevlana’nın Torunundan Örnek Davranış

Anıtkabirde Türk Askerinin Nöbet Değişimi

2017’nin En Moda Saç Renkleri

Bu Yılın En Moda Saç Renkleri

Dopamin Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır ?

Diyet 18 Haziran, 21:39'de eklendi

Dopamin, beyindeki sinir iletimlerini sağlayarak; vücudun duygusal ve fiziksel anlamdaki kontrolünü sağlar. Dopamin eksikliğinde vücutta konsantrasyon eksikliği, uykusuzluk ve iştah açıcı özelliği görülür. Bu da sizi, tok olsanız dahi yemek yemeye iter ve kendinizi kontrol edememenize sebep olur.

Dopamin diyeti, sadece kilo vermek isteyenler için değil, aynı zamanda formunu korumak isteyenler için de birebir bir diyet çeşitidir. Daha sağlıklı bir bedene kavuşmak istiyorsanız, vücudunuzda bulunan dopamin seviyesinde artış olmasını sağlamalısınız. Bunu yapmak için de, dopamin dostu olan Omega-3 yağ asidi içeren besinleri tüketmelisiniz. Dopamin ile Omega-3 birleşimi sonrası, yemek yeme isteğinizde bir azalma ve tokluk süresinde arma oluşacaktır.

Dopamin miktarını yüksek tutmanın bir başka yolu da, kendinizi mutlu ettiğiniz anlardır. Egzersiz yapmak, dans etmek, cinsel ilişkide blunmak vücudun dopamin miktarını arttıran sebeplerdir. Bu sayede beyniniz sizin yemek yeme ihtiyacınız olmadığına göre hareket edecektir.

Bol miktarda deniz ürünü tüketerek dopamin seviyenizi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda badem, fındık, ceviz de dopamin diyetinin vazgeçilmezleri arasındadır. Diyetinizdeki öğünlerinizde tüketebileceğiniz balık veya tavuk ürünlerini ızgara olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca öğünlerinizi sıklaştırıp, alternatif olarak yukarda saydığımız kuruyemişleri tüketebilirsiniz.

Diyetiniz esnasında buğday ekmeği ile tüketebileceğiniz az yağlı veya yağsız olmak kaydıyla süt ürünlerinden de yararlanabilirsiniz. Özellikle yoğurtlu semizotu, dopamin diyetinin güzel lezzetleri arasındadır. Gün içerisinde bir dilim bitter çikolata yemek de sizin dopamin miktarınızı arttıracaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.